Evde Gül Suyu Yapımı Ve Kullanımı

Evde Gül Suyu Yapımı Ve Kullanımı başlıklı yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda Gül Suyunun Hazırlanışı, Gül Suyunun Faydaları ve Gül Suyunun Yapılışı ile ilgili oldukça önemli detaylar paylaşacağız. Gül suyu hazırlamak istiyorum diyen herkesin bu içeriğimizi dikkatli okumasında fayda görüyoruz…

Malzemeler

Pembe ve Kırmızı Gül – yarım kilo

İçme suyu – istediğiniz miktar

Gül Suyunun Hazırlanışı

1. Gül yapraklarını toplayarak işe başlayın. Pembe ve kırmızı yapraklar genelde en hoş kokulu olanlardır. Unutmayın, yarım kilo yaprak toplayacaksınız. Ayrıca, sabah saatlerinde toplamaya özen gösterin. Bu saatlerde yapraklar, içerdikleri maddeler yönünden daha zengindir.

2. Tencereyi içme su ile doldurun. Bu tür toniklerin yapımında, özellikle de cilt için kullanılacaksa, içme suyu kullanmak daha iyidir. Suyu doldurduktan sonra, gül yapraklarını ekleyin ve ocağı tam ateşe getirin.

3. Su kaynamaya başladığı an, ateşi kısmalısınız. Suyun buharlaşmasına izin vermemelisiniz, zira gülün yağı, ve tüm faydalı özellikleri, bu buharla uçup gidecektir. Ateşi kıstıktan on dakika sonra, ocağın altını tamamen kapatın.

4. Bir saat boyunca dinlenmeye bırakın.

5. Soğuduktan sonra, suyu iyice süzdürün.

6. Son olarak, suyu cam şişeye doldurup buz dolabına koyun. Ertesi günden itibaren gül suyunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gül Suyunun Faydaları

•Gül suyunun serinliği cildinizi temizleyecek ve canlandıracaktır. Gördüğünüz gibi gül suyu, hazırlaması çok kolay olan doğal bir ilaç.

•İçeriğinde herhangi bir kimyasal madde bulundurmayan gül suyu cilt temizleme, cilde ihtiyacı olan nemi sunma, sivilceleri ortadan kaldırma gibi türlü alanlarda ciddi etkiler göstermektedir.

•Sivilcelerin cilt yüzeyinde oluşmasının birçok farklı nedeninden biri bakteri üremesi ve bu bakterilerin cilt yüzeyinde birikmesidir. Cildinizi düzenli olarak gül suyu ile temizleyerek bu sorunu önemli oranda engelleyebilirsiniz.

•Gül suyu cildin yağ dengesini kurmasına yardımcı olur. Neme ihtiyacı olan cilde nem sağladığı gibi fazla yağlı ciltlerin de yağ oranını aşağı çeker.

•Sütlü tatlıları servis ederken üzerine dökebilirsiniz.