Enflasyon Nedir? Enflasyon Nasıl Oluşur?

Enflasyon nedir ve enflasyon nasıl oluşur? Soruları birçok kişi tarafından merak edilir. Bu yazımızı okuduktan sonra enflasyon kavramının ne olduğunu, neden var olduğunu kısaca enflasyon hakkında birçok bilgiyi öğreneceksiniz. İsterseniz enflasyon nedir, nasıl oluşur, nasıl hesaplanır ve fiyatlardaki artış enflasyon göstergesi midir? Konumuza geçelim ve tüm bu soruların cevaplarını hep beraber görelim.

Enflasyon Nedir?

Enflasyon Nedir Enflasyon Nasıl Oluşur

Enflasyon, özellikle kriz zamanlarında çok fazla söylenilen, ekonominin kötüye doğru gitmeye başlaması halinde sıklıkla adı tekrar edilen bir terimdir. Birçok farklı kaynakta farklı tanımlara sahip olan enflasyon, halk ağzıyla söyleyecek olursak, kısaca yaşam pahalılığıdır.

Enflasyon nedir; ürünlerinin fiyatının sürekli olarak artmasını, buna bağlı olarak halkın elindeki parayla önceki yıllara göre daha az ürün satın alabilmesini ifade eder. Enflasyon sürecinde mal ve hizmetlerin fiyatları artar.

Mal ve hizmetlerin fiyatlarının artma sebebi ise dolaşımdaki parayla hizmet ve ürünler arasındaki açığın artmasıdır. Dolaşımdaki para miktarı artarken ürün ve hizmetlerin sabit kalması ya da dolaşımdaki parayla ürün ve hizmet arasındaki farkın büyümesi sonucunda enflasyon oluşur.

Bu da demek oluyor ki enflasyon paranın fazla oluşu sonucunda değer kaybına uğraması, önceden bir birim paraya alınan aynı ürünün sonrasında iki birim parayla alınabiliyor olmaya başlamasıdır.

Enflasyon Nasıl Oluşur?

Enflasyon Nedir Enflasyon Nasıl Oluşur

Enflasyon nasıl oluşur; yazımızın üst kısmında da belirttiğimiz gibi enflasyon piyasada dolaşan parayla ürün ve hizmet arasındaki farkın artması sonucunda oluşur. Enflasyon nedir sorusuna cevap arayacak olursak enflasyon, piyasadaki arz ve talep dengesizliğidir denilebilir. Piyasada para vardır ancak bu paraya karşılık olarak ürün arzı yeterli değildir.

Ürün arzının yeterli olmaması yüksek taleple bir araya geldiğinde talep arzı aşar ve ürünlerin fiyatı da bu talep doğrultusunda yükselir. Bunun yanında, enflasyon yalnızca arz talep dengesinin bozulması sonucunda oluşmaz. Üretimde kullanılan giderlerin artması fiyatların yükselmesine ve enflasyonun oluşmasına neden olabilir.

Enflasyon Nasıl Hesaplanır?

Enflasyon Nedir Enflasyon Nasıl Oluşur

Enflasyon yalnızca bir ürünün fiyatının artmasına bakılarak hesaplanmaz. Enflasyon hesaplaması yapılırken dikkat edilen bazı kalemler vardır. Enflasyon nedir? Nasıl hesaplanır? Enflasyon hesaplaması için, hane halkının yıllık giderlerine bakarak bazı kalemler oluşturulur. Bu kalemler hane halkının yıl boyunca tükettiği ürün ve hizmetlere, bunların oranlarına bakılarak hesaplanır.

Her hane halkının farklı giderleri olabilir ancak enflasyon her hane halkının ortak gider kalemlerindeki ürünler bazında oluşturulur. Ardından bu sepete olan harcamanın geçen yıl ne kadar, bu yılın aynı ayında ne kadar olduğu bulunur. Aradaki fark yüzde olarak hesaplanarak yıllık enflasyon bulunur.

Fiyatlarındaki Artış Enflasyon Göstergesi midir?

Enflasyon Nedir Enflasyon Nasıl Oluşur

Enflasyon hesaplaması yukarıda da belirttiğimiz şekilde bir yıl içerisinde, hane halkı için belirlenen sepete hane halkının ödediği paranın artış oranıdır. Genel olarak ürün ve hizmet fiyatlarındaki artışa bakıldığında enflasyon hissedilebilir ancak yalnızca belirli bir ürüne bakarak enflasyonun yükseldiği söylenemez.

Enflasyon nedir kavramı yalnızca belirli bir veya belirli bazı ürünlerin fiyatının artması, bazı ürünlerde yaşanan kısa zamanı yükseliş ve düşüşler enflasyon olduğunun göstergesi olamaz, enflasyon değildir. Enflasyon için hane halkına belirlenen sepetin toplam fiyatının önceki yıla göre artış göstermesi gerekir. Birkaç üründeki yükseliş ve düşüş genel itibariyle enflasyonu büyük oranda etkilemez.