Ekonomi Zirvesi Nedir?

Ekonomi zirvesi nedir sorusu sanıldığı gibi zor bir cevabı yoktur. Ekonomi zirvesi, genellikle dünya ekonomisinde söz sahibi olan ülkelerin ekonomi bakanlarının ve ülke liderlerinin bir araya gelerek ekonomik gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulunduğu ve dünya ekonomisine katkı sağlayacak hamlelerin sunulduğu toplantılardır. Ekonomi zirvelerini ülkelerde yer alan önemli ticaret adamlarının da bir araya gelerek organize etmeleri söz konusu olmaktadır. Bu zirveler genellikle ülke ekonomisini gelişen teknoloji ile birlikte kalkındırabilmek adına gerekli görülen hamlelerin ve dijital dünyaya adapte olabilecek sistemlerin tanıtılmasını da sağlamaktadır.

Aynı zamanda bu zirvelerde gerçekleştirilen iş ortaklıkları ile birlikte ekonomiyi doğrudan etkileyecek hamlelerin gerçekleştirilmesi de söz konusu olmaktadır. Ekonomi zirvesi nedir, yerel olarak gerçekleştirildiği zaman genellikle halka açık bir şekilde ve onları bilgilendirecek şekilde gerçekleştirilmektedir. Global açıdan gerçekleşen gelişmelerin ekonomik sistem üzerinde doğuracağı etkiler ekonomi alanına ilgi duyan kişiler ile paylaşılarak bilinçlendirme yoluna da gidilecektir.

Ekonomi zirvesi, dünyada bulunan ekonomik sistemler hakkında bilgi sahibi olabilmenizi de sağlayabilmektedir. Dünya ekonomisinde gerçekleşen gelişmelerin ilerleyen yıllarda ülkenizde doğuracağı etkilerle birlikte yapmanız gereken ekonomik hamleler hakkında fikir sahibi olabilmeniz de bu zirvelere katılımınız ile gerçekleşmektedir.

Ekonomi Zirvesi Nedir? Önemli Ekonomi Zirveleri

Ekonomi zirvesi nedir denildiği zaman akla gelen en önemli zirve şüphesiz ki G20 zirvesidir. G20 zirvesinde dünya ekonomisine yön veren 19 ülke ile birlikte Avrupa Birliği Komisyonu bir araya gelmekte ve gerçekleştirilen ekonomik yönetimlerin ve uluslararası ticaretin bu zirve ile yönlendirilmesi söz konusu olmaktadır. G20 zirvesinde öncelikli olarak Doğu ve Batı ülkeleri arasında gerçekleştirilecek olan iş birliği ve ekonomik ilişkilere yer verilmektedir. Aynı zamanda bu zirvede ülkelerin ekonomisini derinden etkileyen terör konuları da sıklıkla kendine yer bulmaktadır.

G20 zirvesine katılım sağlayan ülkelerin ekonomisi dünya ekonomisinin %85’lik dilimini oluşturduğu için burada gerçekleştirilerek görüşmelerin dünyanın ve ülkelerin kaderini etkilediğini söylemek pek de yanlış sayılmamaktadır. Bu zirve ile birlikte gerçekleştirilen milletlerarası yatırımlar güçlendirilmekte ve uluslararası ticaret ağlarının geliştirilebilmesi adına çeşitli adımlar atılmaktadır. Bu zirvede genellikle maliyeden sorumlu bakanlar yer alırken istisnai hallerde ülke başkanlarının da zirveye katıldığı bilinmektedir.

Ekonomi zirvesi denince akla genel bir diğer zirve olan G7 zirvesinde ise dünya ekonomisine yön veren 7 büyük ülkenin katılımı ile bir zirve gerçekleştirilmektedir. Global açıdan değerlendirilecek olursa dünya zenginliklerinin %64’lük kısmına sahip olan bu 7 ülkenin önemli kararlarının bu zirvede alındığı bilinmektedir. Zirve yıllık olarak toplanır ve dünyayı etkileyen, ekonomide dalgalanmalara sebep olan olaylara yönelik çözüm önerileri sunulur. Ülke ekonomilerinin sarsıldığı dönemlerde gerçekleştirilen yardımlar vasıtası ile küresel denge korunmaya çalışılır. Yıllık zirveler ülke başkanları çerçevesinde gerçekleştirilirken yıl içerisinde iki kere gerçekleştirilen zirvelere ise maliye bakanları iştirak etmektedir.

iki kere gerçekleştirilen zirvelere ise maliye bakanları iştirak etmektedir.
Türkiye, ekonomi zirvesi denince akla gelen bu iki zirveden yalnızca G20’ye dahil olmakta; G7 ülkeleri arasında yer almamaktadır.