tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8922
EURO
35,8791
ALTIN
2.536,11
BIST
11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
31°C
İstanbul
31°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
31°C
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
31°C

Egeli ihracatçılar kaliteli kuru meyve için çalışıyor

Kuru meyayrıca sektöründe gıda güvenliği listenin en başında Türkiye’de organik üretim ayrıca ihracat 35 yıl önce kuru meyayrıca sektöründe Ege …

Egeli ihracatçılar kaliteli kuru meyve için çalışıyor
16.08.2022 10:06
0
A+
A-

Kuru meyayrıca sektöründe gıda güvenliği listenin en başında

Türkiye’de organik üretim ayrıca ihracat 35 yıl önce kuru meyayrıca sektöründe Ege İhracatçı Birlikleri öncülüğünde başladı. Kuru incir, kuru üzüm ayrıca kuru kayısıda dünyada açık ara lider konumda olan Türkiye, sağlıklı gıdada kilit bir tedarikçi.

Ege Kuru Meyayrıca ayrıca Mamulleri İhracatçıları Birliği, üretim ayrıca ihracatta dünya lideri olduğumuz besleyici değeri yüksek süper gıdalar ayrıca geleneksel ihraç ürünlerimizden çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ayrıca kuru incirin üretim kalitesi ayrıca gıda güvenliğinin artırılması için uzun yıllardır çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

Aflatoksinli kuru incirler biyogaz tesislerinde enerji elde edilerek bertaraf ediliyor

Türkiye’nin organik üretiminin yüzde 75’ini Ege Bölgesi’nin gerçekleştirdiğine göze çarpan EİB Sürdürülebilirlik ayrıca Organik Ürünler Başkanı Ege Kuru Meyayrıca ayrıca Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, 170’e yakın ülkeye 1,6 milyar dolarlık kuru meyayrıca ihracatı gerçekleştirdiklerini vurguladı.

“İhracatımızda Avrupa Birliği ülkeleri ayrıca ABD ön plana çıkıyor. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı kapsamında gerçekleşen dekarbonizasyon süreci, gıda güvenliği, sürdürülebilirlik, iyi tarım uygulamaları bizim öncelik alanımız. EİB olarak diğer kurumlarla, üniversitelerle, araştırma enstitüleriyle, incir araştırma enstitüsü, Tarım İl ayrıca İlçe teşkilatları, borsalar, ziraat odaları, ticaret odaları gibi kurumlarla yaptığımız ortak çalışmalarla çiftçiden başlayıp rafa kadar uzanan tedarik zincirinde sürdürülebilirliği sağlamak için çalışıyoruz. Kuru incir Türkiye’nin bir prestij ürünü. Sadece bu topraklarda sarılop cinsi yetişiyor ayrıca dünyaya gönderiliyor. 100 bin ton üretimin 70 bin tonunu ihraç ediyoruz. Biz bu sağlıklı ürünü, bütün dünyaya sağlıklı bir şekilde yedirmek için sürdürülebilirlik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Birliğimiz koordinasyonunda, 2000 tarihinden bu yana her yıl aralıksız olarak ihracatçı kuru incir işletmelerinden yılda yaklaşık 500-600 ton aflatoksinli kuru incir toplanıyor, Çevre Şehircilik ayrıca İklim Değişikliği Bakanlığı onayı çerçevesinde biyogaz tesislerinde enerji elde edilerek bertaraf ediliyor.”

Ekşilik böceği çekici yem tuzağı, ilek filesi, kurutma kereveti ayrıca hasat filesi üreticilere ücretsiz dağıtılıyor

Işık, 2010 tarihinden bu yana Ege Kuru Meyayrıca ayrıca Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından, kuru incirdeki mikotoksin (Aflatoksin ayrıca Okratoksin) oluşumunu engellemeye yönelik olarak ekşilik böceği çekici yem tuzağı, ilek filesi, kurutma kereveti ayrıca hasat filesi yaptırılarak Tarım ayrıca Orman Bakanlığı koordinasyonunda kuru incir üreticilerine ücretsiz olarak dağıtıldığını söyledi.

“Kuru incirde verim ayrıca kaliteyi olumsuz etkileyen, ihracatımızı sekteye uğratabilen Aflatoksin ayrıca Okratoksin bulaşıklığını engellemek, en aza indirmeye yönelik ayrıca mikotoksin kontaminasyonu önleme eylem planı çerçevesinde, 15 bin adet Ekşilik Böceği Çekici Yem Tuzağı yaptırıldı ayrıca Aydın ayrıca İzmir İl Tarım ayrıca Orman Müdürlükleri aracılığıyla üreticilere ücretsiz dağıtıldı. Ayrıca, 10 bin adet bilgi broşürü dağıtıldı. İlek Filesi ise 1 milyon 500 bin adet yaptırılarak ihracatçı firmalarımız aracılığıyla üreticilere ücretsiz olarak dağıtıldı. Ayrıca, Aflatoksin ayrıca Okratoksini önlemeye yönelik 10 bin adet broşür de verildi. 11 bin adet kerevet/kurutma tavasını da Aydın ayrıca İzmir İl Tarım ayrıca Orman Müdürlüklerimiz aracılığıyla üreticilerimize ücretsiz verdik. 4 bin adet Hasat Filesi/Örtüsü yaptırılarak Aydın ayrıca İzmir İl Tarım ayrıca Orman Müdürlükleri aracılığıyla üreticilerimize ücretsiz dağıtılacak. Bu sezonda tuzak, ilek filesi, kurutma kereveti, hasat filesi ayrıca broşürleri dağıtmaya devam ediyoruz.”

Kuru incir üretiminde hasat örtüleri yaygınlaştırılıyor

Mehmet Ali Işık, “Mikotoksinden ari kuru incir elde edilerek, ihracatımızın sürdürülebilirliğinin yanı sıra tüketici sağlığının, dolayısıyla toplum sağlığının da korunmasını hedefliyoruz. Kuru incirle ilgili bir diğer projemiz de Birliğimiz destekleriyle ayrıca Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi koordinasyonunda yürütülmektedir. Projede, kuru incir üretiminde hasat örtüleri kullanımının yaygınlaştırılması, kuru incirde kuruma süresine etkilerinin belirlenmesi, kuru incir meyvelerinin kalitesine etkisinin saptanması, işçilik, uygulanabilirlik ayrıca üretim maliyetine etkilerinin ekonomik olarak değerlendirilmesi, farklı bölge ayrıca yükseltideki incir bahçelerinde farklı hasat örtüsü uygulamalarının etkinliğinin ayrıca farklı kurutma koşullarının Aflatoksijenik ayrıca Okratoksijenik floraya ayrıca toksin oluşumuna etkilerinin ortaya konulmasını amaçlıyoruz.” dedi.

Kuru kayısının katma değeri artıyor

Kuru kayısının kalitesinin artırılmasına yönelik projenin Kayısı Araştırma Enstitüsü koordinasyonunda, Kuru Meyayrıca Sektör Kurulunun destekleriyle yürütüldüğünü anlatan Işık sözlerine şöyle devam etti:

“Projede, hasat sonrası kayısıların boylanması, kerevetler ile tünellerde hasat fileleri üzerinde kurutulması, geleneksel yöntemlerle karşılaştırmalı kalite analizlerinin yapılması, kaliteli kuru kayısı elde edilerek sürdürülebilir bir şekilde ihracatın arttırılmasını amaçlıyoruz. Aynı zamanda pilot bölgeler oluşturularak örnek bahçe tesisleri ile projenin üreticilere örnek olması, zamanla tüm kuru kayısı üretim bölgelerinde örnek tesislerin yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Malatya ayrıca çevresinde kayısı çekirdek çıkarma makinasının geliştirilmesi ayrıca yaygınlaştırılması projemiz ise Sektör Kurulumuzun talebi ayrıca finansal destekleriyle Kayısı Araştırma Enstitüsü tarafınca yürütülüyor. Projede, çekirdek çıkarma işleminin mekanize edilip yaygınlaştırılması ile kuru kayısı üretiminin entegre bir şekilde yapılması; çekirdek çıkarma işlemine yönelik henüz olmayan bir mekanik çözümün üretilmesi; daha kaliteli ayrıca hijyenik bir üretim zincirinin oluşturulması; insan gücüne bağlılığın azaltılması, zamandan ayrıca maliyetten tasarruf edilmesi; gecikmeden dolayı oluşan ürün kaybının önüne geçilmesini istiyoruz.”

Ürün kalitesi çok artıyor, işçilikten ayrıca zamandan da tasarruf sağlanıyor

Mehmet Ali Işık, “Kuru kayısıda kalite ayrıca gıda güvenliğini arttırmaya yönelik bir diğer çalışmamız ise; Kuru Meyayrıca ayrıca Mamulleri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu olarak Ege, Güneydoğu Anadolu ayrıca İstanbul Kuru Meyayrıca ayrıca Mamulleri İhracatçı Birliklerince desteklenen, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinasyonunda “Kuru Kayısı Kalitesinin Arttırılması Projesi”ni yürütüyoruz. Kuru kayısıda gerek kalitenin arttırılması gerekse homojen kükürtleme yapabilmek için Boylama makinesi, kurutma kereveti ayrıca kurutma tüneli kullanımının desteklenerek yaygınlaştırılması büyük önem taşıyor. Proje kapsamında toplam 10 adet makine geçtiğimiz yıl pilot bölge seçilen Battalgazi ayrıca Hekimhan ilçesine bağlı üreticilere dağıtıldı. Makineler sezon bittiğinde Enstitü tarafınca geri alınıyor ayrıca her yıl tekrar farklı üreticilere veriliyor.” diye konuştu.

Boylama makinasının kayısı kurutmasında kullanılması ile işçilikten de önemli ölçüde tasarruf sağlandığının altını çizen Işık, gerek kalite gerekse maliyet olarak da faydalı olduğunu söyledi.

“Kullanan üreticilerimiz oldukça memnun. Geçen yıl makine kullanan üreticilerimizin bu yıl kendisine makine satın aldığını da tespit ettik. Aynı zamanda boylama makinesiyle yaprak ayrıca dal parçaları ayrıştırılarak ürün kalitesi de artıyor. Tünellerin kullanılmasıyla kayısı kurutulmasında 1-1,5 günlük bir kısalma oluyor. Tünellerin kurulumunda da rüzgar yönü ayrıca güneşlenme yönü dikkate alınan yerlerde etraftan gelecek toz, sap vb. yabancı maddelerin büyük ölçüde önüne geçiliyor. Bunun önlenmesi amaçlı hasat filesi/örtüsü de dağıttık. Kerevetlere serilen kayısılar geleneksel yöntem olan örtü üzerinde serilenlerden daha hızlı kuruyor ayrıca özellikle gün kurusunda alt-üst renk farklılıkları azalıyor. Çekirdek çıkartma/patik için kerevetle taşıma ayrıca patikten sonra kerevete tekrar alma ayrıca ürünün tekrar kurutma yerine götürülmesi aşamalarında da büyük kolaylık sağladığı gibi olası yağmur durumlarında da kerevetlerin üst üste konularak örtülmesiyle ürünler kolaylıkla korunabiliyor. Kerevetler altına hasat filesi serilmesiyle de toz, toprak vb. yabancı madde bulaşıklığı hemen hemen hiç olmuyor, dolayısıyla ürün kalitesi çok artıyor, işçilikten ayrıca zamandan da tasarruf sağlanıyor.”

Çekirdeksiz kuru üzümde su kullanımının azaltılması ayrıca geri kazanılması projesi

Çekirdeksiz kuru üzümde verim, kalite ayrıca gıda güvenliğini artırma projelerinden bahseden Işık, Ege Kuru Meyayrıca ayrıca Mamulleri İhracatçıları Birliği koordinasyonunda, 2009 tarihinden bu yana Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, İzmir Ticaret Borsası, Manisa Ticaret Borsası, Alaşehir Ticaret Borsası, Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü-İzmir işbirliğiyle yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

“İhracatımızın sekteye uğramaması ayrıca sürdürülebilirliği amaçlı Ülkemiz ayrıca Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere diğer alıcı ülkelerin gıda kodeksleri takip edilmekte, gelişmeler ile ilgili üreticiler başta olmak üzere ilgili tüm paydaşlar bilgilendirilmektedir. Kuru meyayrıca işletmelerinde su kullanımının azaltılmasına dönük tedbirlerin araştırılması projesi ise Birliğimiz talebi ayrıca finansal desteği ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafınca 2022 yılı içinde yürütülecek. Projede, Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren ayrıca ağırlıklı olarak çekirdeksiz kuru üzüm işleyen tesisler için en iyi su yönetimi teknolojileri de göz önüne alınarak sektörel bir değerlendirme yapılacak ayrıca elde edilen sonuçlara göre sektörün su kullanımını azaltan ayrıca kullanılmış suların tekrardan kullanımını hedefleyen teknolojik iyileştirilmelerin planlanacağı bir değerlendirme yapılacaktır.”

Mehmet Ali Işık, “Sultani çekirdeksiz kuru üzüm yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları (İTU) kapsamında; verimli, kaliteli, gıda güvenliği sağlanmış kuru Üzüm üretimi ayrıca Okratoksin-A sorunlarının giderilmesine yönelik yürütülen “Çekirdeksiz Kuru Üzümde Verim, Kalite ayrıca Gıda Güvenliğini Arttırma” projemiz kapsamında Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), İzmir Ticaret Borsası (İTB), Manisa Ticaret Borsası (MTB), Alaşehir Ticaret Borsası (ATB), Tarım ayrıca Orman Bakanlığı (TOB) Manisa, İzmir ayrıca Denizli İl/İlçe Müdürlükleri, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ayrıca Tariş Üzüm Birliği Ar-Ge Müdürlüğü destekleri ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü koordinatörlüğünde 2009 tarihinden itibaren ortaklaşa yürütülen üretici/paydaş eğitimi, bilgi ayrıca bilinçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Üreticilere yönelik olarak hazırlanan Kalıntı/Aktif Maddeler, Okratoksin-A, kurutma, hasat ayrıca çalkar makinesi ile yapılması gerekenler yönelik bilgi amaçlı, 10 bin adet broşür haricinde videolar ile diğer paylaşımlar ile sosyal basın hesaplarından üreticilerimize ulaştırıyoruz.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: - sosyal içerik platformu - ETSY Blog - uygulama fikirleri - vize başvurusu islami sohbet müzik indir dini sohbet sohbet elektronik sigara deneme bonusu deneme bonusu veren siteler omegle tv türk sohbet islami sohbet cinsel sohbet deneme bonusu dini sohbetler sohbet islami sohbet muzik indir cinsel sohbet omegle tv türk sohbet islami sohbet deneme bonusu Penis Enlargement Turkey Burun Estetiği Ankara Lazer Epilasyon Ankara Lazer Epilasyon Ankara Labioplasti Ankara Kızlık Zarı Dikimi Ankara Lazer Epilasyon Konya Dudak Dolgusu Ankara Kıl Dönmesi Tedavisi Ankara Hemoroid Tedavisi Ankara Meme Ultrasonu Ankara