Dolar Yükseldi, Motorine Tam 9 Kuruş Zam Tarifesi Uygulandı

Motorine Tam 9 Kuruş Zam kapıda. Yakın bir zamandan itibaren dolar ve Türk Lirası arasındaki kur farkının dalgalanmasından kaynaklı olarak motorin fiyatları inişli ve çıkışlı bir seyir altında olmaya devam ediyor. Bu iniş ve çıkış fiyatları noktasında yapılan analizlerde bu sürecin biraz daha süreceğini ve doların Türk Lirası karşısında belirli bir seviyede direnç göstereceği açıklanmıştır.

Motorin Fiyatlarının Belirlenmesi

Dünya çapında satışı yapılan petrol ürünleri varil bazında satışı yapılır. Bundan dolayı ülke içerisinde Türk Lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi benzin ve motorin fiyatlarında artışı meydana getiriyor. Bununla birlikte özellikle motorin fiyatlarında bir dalgalanma söz konusu oluyor. Özellikle bu noktada açıklanan karara göre bugün gece 12 den sonra geçerli olmak üzere motorin fiyatı litre bazında toplam 9 kuruş zam ile karşı karşıya kaldı.

Büyük Şehirlerde Motorin Fiyatları

Yapılan değerlendirme ve zam sonrasında ülke içerisinde bulunan üç büyük şehirde motorin fiyatları şu şekilde fiyatlandırılmıştır. Ankara’da ortalama 1 litre motorin fiyatı 4 Lira 49 kuruş fiyatından 4 Lira 58 Kuruş noktasına ulaşmıştır. Bir diğer önemli şehirlerden olan İstanbul’da ise motorin fiyatı litre bazında 4 Lira 44 kuruştan 4 Lira 53 Kuruşa yükseldi. Bu yükseliş İzmir’de de kendisini gösterdi ve motorinin litre fiyatı 4 Lira 46 kuruş düzeyinden 4 Lira 55 Kuruşa çıktı.

En Son Zam 18 Mayıs’ta Yapılmıştı

Değerlendirme ve analizlerin ardından zam tarifesi bazı zamanlar içerisinde tüketiciye yansıtılmıştı. Açıklamalara göre en son zam 18 Mayıs tarihinde yapılmıştır. Buna göre 18 mayıs tarifinde benzinin 1 litresine tam olarak 7 kuruş zam yansıtılmıştı. Bununla birlikte motorin de 18 Mayısta zam sonucu 7 kuruş birden artış göstermişti. Zam tarifesi hızlı bir şekilde aktif olmuştu.