DNS Temizleme Nasıl Yapılır? Kesin Çözüm

DNS temizleme işlemi gerçekten çok basittir. DNS temizleme hakkında size tüm cihazlar için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini, nasıl yapılacağını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini dile getireceğiz. DNS önbellek temizleme işlemine geçmeden önce bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek en hızlı şekilde gündemden haberdar olabilirsiniz.

DNS Temizleme Nedir?

DNS temizleme, bağlı olduğumuz internet ağının veri tabanına kaydettiği herşeyi silme işlemine denir. Örnek vermek gerekirse; bir siteye girdiğinizde eğer o sitenin pop-up bir reklamı var ise size ilk girişte gösterecektir, fakat diğer girişlerde göstermeyecektir çünkü internet ağınız bunu önbelleğine kaydetmiştir. DNS temizleyerek pop-upun bir daha çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Hangi Durumlardan DNS Önbelleği Temizlenmeli?

Canınız her sıkıldığında DNS önbelleğini temizlememenizi öneririz. Ancak internet hızınızda gözle görülür bir yavaşlık tespit ettiğinizde DNS temizlemenizi öneririz.

DNS Temizleme Nasıl Yapılır?

DNS temizleme gerçekten basittir. Sizin dikkat etmeniz gereken tek şey cihazınıza uygun olacak biçimde DNS temizlemenizdir. Sizlere hem mobil cihazlardan hem de desktop cihazlardan nasıl kolayca DNS temizlemenizi öğreteceğiz.

Mobil Cihazlarda DNS Temizleme

  1. Ayarlar / Uygulamalar / Uygulama Yöneticisi / Chrome bu adımları izleyin.
  2. Aşağıda bulunan Tüm Verileri Temizle kısmına tıklayın.
  3. Ve işlem bu kadar, başarılı bir şekilde DNS önbelleği temizleme işlemini sadece telefondan yaptınız.

Masaüstü Cihazlarda DNS Temizleme

Windows 10, Windows 8.1 için aşağıdaki adımları uygulayın.

  1. Arama formuna CMD yazın ve sağ tık yapıp yönetici olarak çalıştırın.
  2. Aşağıda vereceğim modülleri sırasıyla copy/paste yapıp enterleyin ve işlem bu kadar, DNS önbellek temizleme işlemini gerçekleştirdiniz.
  3. ipconfig /flushdns
  4. ipconfig /release
  5. ipconfig /renew
  6. exit