tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,5801
EURO
18,3809
ALTIN
1.024,45
BIST
3.484,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
21°C
Cuma Hafif Yağmurlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
21°C

Denizcilik sektöründe örnek mentor işbirliği

Türkiye’nin küresel pazara ulaşmasında önemli rol üstlenen Türk denizcilik sektörüne nitelikli denizciler kazandıran Dokuz Eylül Üniversitesi(DEÜ …

Denizcilik sektöründe örnek mentor işbirliği
22.09.2022 11:51
0
A+
A-

Türkiye’nin küresel pazara ulaşmasında önemli rol üstlenen Türk denizcilik sektörüne nitelikli denizciler kazandıran Dokuz Eylül Üniversitesi(DEÜ), öğrencilerinin kariyer planları için örnek bir çalışmaya daha imza attı. Denizcilik Fakültesi öncülüğünde; Kariyer Planlama Koordinatörlüğü ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği iş birliğinde başlatılan ‘Mezun Mentörlüğü’ projesi ile öğrencilerin sektör bilgilerini artırması hedefleniyor. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Denizci üniversitemizin akademik faaliyetlerini, özel sektörün bilgilendirme ayrıca tecrübesi ile bir araya getiren bu projenin öğrencilerimizin mesleki gelişimlerine ayrıca kariyerlerine katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Mensup ayrıca mezunları ile Türkiye ekonomisine ayrıca Türk denizcilik sektörünün gelişmesine katkı sağlayan Dokuz Eylül Üniversitesi(DEÜ), örnek bir çalışmaya daha imza attı. Türkiye’nin küresel pazara ulaşmasında önemli rol üstlenen ayrıca sağladığı istihdamla iş gücü piyasasına katkı sunan Türk denizcilik sektöründe çalışacak mensupları için ‘Mezun Mentörlüğü’ projesini hayata geçiren DEÜ, öğrencilerinin mesleki gelişimini desteklemeyi hedefliyor.

Denizcilik Fakültesi öncülüğünde; Kariyer Planlama Koordinatörlüğü ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği(DEFMED) iş birliğinde başlatılan proje hakkında bilgilendirme veren DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Denizci üniversite olarak, fakültemizin Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ayrıca Lojistik Yönetimi Bölümü’ndeki öğrencilerini ihtiva eden girişimini önemsiyoruz. Mezun mentör projesinde öncelik olarak öğrencilerimizin akademik bilgilendirme ayrıca becerilerini özel sektör dinamikleri ile bir araya getirmeyi planlıyoruz. Bunu sağlamak için de, bireysel ayrıca kurumsal farkındalık oluşturacak; sektör temsilcileri ile eski mezunlarımızın bulunduğu işbirliklerine odaklanıyoruz” diye konuştu.

Denizcilik sektörünün küresel ölçekte uzmanlık gerektiren birçok konuyu barındırdığına göze çarpan Rektör Hotar, “Sektör, ülkelerin hem ticari stratejileri açısından hem de insan kaynakları noktasında kritik bir konumda bulunuyor. Dolayısıyla bu proje de, öğrencilerimizin sektörü yakından tanımasını, fırsatları görmesini, kendilerine güvenmelerini ayrıca gelecekte ihtiyaç duyacakları profesyonel ağlarını genişletmesini hedefliyor. Sonuçta yükseköğretimdeki kariyer yolculuğu, akademik bilgilendirme ile başlasa da; mesleki başarıya ulaşmak için gayretlerin desteklenmesi gerekiyor. Bunun yolu da çalışılacak alanda staj yapmaktan, bilgilendirme toplamaktan, sektör tecrübesini içselleştirmekten geçiyor” dedi.

BAP DESTEKLİYOR

“Yükseköğretimde Uygulanan Mentörlük Programlarının Mezunlar ayrıca Öğrenciler Üzerindeki Etkisi: Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Örneği” başlıklı projenin DEÜ Bilimsel Araştırma Projeleri(BAP) Koordinasyon Birimi tarafınca da desteklendiğini aktaran Rektör Hotar, “BAP tarafınca desteklenen ayrıca karma yöntem yaklaşımının kullanıldığı çalışma, hem mentilerin (öğrencilerin) hem de mentörlerin (mezunların) programa ilişkin algı ayrıca beklentilerini de dikkate alıyor. Böylece program katılımcılarının üniversite algılarının nasıl etkilendiği de inceleniyor. Rektörlük olarak biz de buradaki bulgu ayrıca tespitlerin, uzun vadeli eğitim stratejilerimize referans teşkil edeceğini düşünüyoruz” ifadesinde bulundu.

DEFMED ÜYELERİ KATILIYOR

Projenin Nisan 2022’de başladığını hatırlatan Rektör Hotar, “DEFMED üyelerinden oluşan mentörler ayrıca ilgili bölümlerdeki 2’nci ayrıca 3’cü sınıf öğrencilerinden oluşan mentiler arasındaki ilk görüşmeler, Ağustos ayında tamamlandı. Belirli bir takvim ayrıca plan dâhilinde yürütülen görüşmeler, bu proje için temini yapılan özel bir yazılım üzerinden dijital ortamda gerçekleştirildi. Proje boyunca da benzer bir sürecin yürütülmesi amaçlanıyor. Elbette burada DEFMED üyelerinin paylaşımları da öğrencilerimiz için anlam, değer ayrıca kazanım arz ediyor” diye konuştu.

İLHAM VERECEK

Araştırma üniversitelerinin dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer alma hedefi olduğunun altını çizen Rektör Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Denizcilik alanındaki akademik faaliyetlerimiz ile mensuplarımızın bilimsel çalışmalarının uluslararasılaşma misyonumuza katkı sağlayacağına; projenin de mezun mentörlüğü alanındaki başka fikirlere ilham olacağına inanıyoruz. Başta Denizcilik Fakültemiz ayrıca Kariyer Planlama Koordinatörlüğümüz olmak üzere proje yürütücülerine ayrıca araştırmacılara; DEFMED yönetimi ayrıca üyelerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: hosting - blog