Daha Mutlu ve Üretken Olmak İçin Bilimsel Bir Yol

Bir çok yerde çok az sayıda insan düzenli olarak iletişim kurmaktadır, genel olarak mail hesapları, sosyal medya platformları ve diğer canlı sohbet platformları üzerinden iletişim kurulur.

Ancak yapılan bilim çalışmaları bir çok hastalığın asosyallik veya iletişim kurmamak gibi sorunlardan kaynaklandığını işaret ediyor. Peki İletişim kurmak hayatımızda gerçekten bu kadar önemli mi? Sosyal hayatımız bizi mutlu edebilir mi?

Aslına bakarsanız bu soruların cevabı oldukça basit, iletişim kurarak insanlar genelde sorunlarını çözer ve mutlu olurlar. Tabi bu çok konuşacağınız anlamına gelmiyor, düşünmek yerine iletişim kurarak sorunların üstesinden gelmez yaşadığınız sorunu çözmese de bir nebze azaltabilir.

Bilimsel Olarak Mutlu Olmak

Bu anlamda elbette sadece iletişim yeterli değildir. Sizlere, bir bestseller yazar olan ve araştırmacı olarak bilinen Shawn Achor’un yaptığı “mutlu insanları diğerlerinden ayıran şey nedir” araştırmasından bahsetmek istiyorum

Başkaları ile yardımlaşmak ve çeşitli toplumsal faaliyetleri teşvik etme benzeri “toplumsal destek” gösteren kişilerin, kendilerini kendilerine saklayan kişilere göre işlerine on kat daha fazla bağlı oldukları sonucuna ulaşıldı.

Ayrıca, Shawn Achor bu tarz insanların bir türbe veya terfi almalarının daha hızlı gerçekleşeceği yönünde bir kitabında bahsetmiş. Kitabın adını okumak isteyen olursa buraya bırakalım “The Happiness Advantage”.

Sizlerde finans sorunlarının arttığı, çeşitli hastalıkların çıktığı ve evlere kapanmak zorunda kaldığımız şu dönemlerde güçlü sosyal ilişkiler ile zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, son olarak Anchor “Güçlü sosyal ilişkilere sahip olmak uzun vadede sağlığınıza düzenli olarak egzersiz yapmak kadar faydalı” demiştir. Dolayısıyla iletişimi kültürel yollarla yapmak sizi ciddi ölçüde sıkıntılara karşı rahatlatan bir bilimsel gerçektir.

Finansal Sorunları Nasıl Çözebilirim?

Bilimsel olarak mutlu olmak demek finansal sorunların üstünüzden gelebileceğiniz anlama ne yazık ki gelmiyor, dolayısıyla özellikle son zamanlarda ekonomik krizin beraberinde gelen finansal sorunları çözmek için sizlere önerimiz çeşitli finans blog siteleriniz takip etmeniz ve böylelikle maddi sıkıntıların üstesinden gelmeniz.

Takip edebileceğiniz bir çok para bloğu bulunmaktadır ülkemizde, bunları araştırı bularak veya yukarıdaki finans bağlantısını kullanarak ekonomik olarak rahata çıkabilirsiniz. Umarız ki bilimsel olarak mutlu olmak içeriğimiz işinize yaramıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.