Çocuklara Dünyayı Tanıtan Mağara

Çocuklara Dünyayı Tanıtan Mağara herkesin ilgisini çekiyor. Gaziantep’de bulunan Oyun ve Oyuncak Müzesi içindeki mağara, 24 ülkenin yerel giysilerini ve mimari özelliklerini gösteren maketler ile dünya kültürünü sunuyor. Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce hizmete açtığı müze, pek çok turistin ilgisini çekmeye devam ediyor. Önceki yıllarda soğuk hava deposu ve sığınak olarak kullanılan mağara, bir takım düzenlemeler ile oyuncak müzesinin parçası haline getirildi. 24 ülkenin mimari özellikleri ve yerel kıyafetlerinin sergilendiği müzeyi ayda 10 bin kişi geziyor.

Müzeden sorumlu Aslıhan Özaslan, “Müzenin 4 yıldır hizmet verdiğini” belirterek, “Daha önceleri erzak deposu ve sığınak olarak kullanıldığını, gerekli tadilatların yapılarak galeri haline getirildiğini” belirtti.

Çok Yoğun İlgi Var

Özaslan konuşmasının devamında, “Müzenin açıldığından bu güne dek çok büyük ilgi çektiğini” belirterek, “Müze, bir mağara ve üç katlı bir evden oluşuyor, Türkiye’deki oyuncak müzeleri arasında dünyadaki tüm çocuklara armağan edilmiş tek müze özelliğine sahip.” Dedi. Mağara şeklinde oyuncak müzesinin Türkiye’de bir tek kendi illerinde olduğunu söyleyen Özaslan, “Müzede, 24 ülkenin yerel kıyafetlerinin giydirilmiş olduğu küçük maketler bulunuyor. Maketler ile birlikte ülkelerin mimari yapıtları ile birlikte giysileri de tanıtılıyor.” Dedi. Özaslan ayrıca, “Oyuncak Müzesinin bir ayda 10 bin kişi tarafından gezildiğini ve çok büyük ilgi çektiğini” söyledi.

Özaslan ayrıca, “Türkiye’nin de yöresel kıyafet ve Kız kulesi maket ile temsil edildiğini” belirterek, “Bunun dışında, Çin, Bosna Hersek, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri gibi 24 ülkenin eserlerinin maketleri yer alıyor, oyuncak müzesine gelenler yer altında bir mağara beklemiyor” dedi.

“Müzeyi görmeye gelenlerin mağarayı hiç beklemedikleri ve çok şaşırdıklarını belirten” Özaslan, “Yalnızca mağara için gelen bile var. O ayrı bir hava katıyor. Yurtdışından gelerek kendi ülkelerinden bir parça gören yabancı ziyaretçiler çok etkileniyor ve çok seviniyorlar”