Can Yılmaz ve Zafer Alagöz Kocaeli Kitap Fuarında Bir araya Geldi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 9.uncusunu düzenlediği Kocaeli kitap fuarına senarist Can Yılmaz ve Zafer Algöz sevenleri ile buluştu. Can Yılmaz ve Zafer Alagöz Kocaeli kitap fuarında öyküler ile yaşamak isimli söyleşi ile sevenlerine hitap ettiler. Söyleşi Uluslararası Fuar Merkezi Kılavuz Gençlik Sahnesinde gerçekleşti. Hayranları ile bir araya gelen Can Yılmaz ve Zafer Algöz hayranları ile keyifli dakikalar geçirdiler.

Can Yılmaz Yazarların Durumunu Anlattı

Senarist Can Yılmaz kitap çıkarmanın, yazanın, düşünenin batıya göre ülkemizde çok rağbet görmediğini, yayınevlerinin yazarlardan daha fazla kazanç elde ettiğini, bu durumun ise batı ülkelerinde daha farklı olduğunu belirtti. Ancak ne olursa olsun okuma oranının daha da yükselmesi gerektiğini ve artık televizyon ekranların başından kalkarak kültürel ayaklanma yapmanın vaktinin geldiğini hatta geçtiğini belirtti.

Can Yılmaz Kocaeli kitap fuarında yapmış olduğu açıklamada kitap yazmaya kısa bir ara vereceğini yeni bir film senaryosu üzerine çalıştıklarına ancak okur severlerin okumaktan vazgeçmemelerini belirtti. Kocaeli kitap fuarında kaliteli kalabalığın olduğunu, diğer şehirlerde insanların kitap almadıklarını ancak Kocaeli insanının kitap aldıklarını gördüklerinde çok mutlu olduğunu bildirdi.

Her şeyden bilgi sahibi olmak için bol bol kitap okunması gerektiğini belirten Yılmaz, bir odanın içerisinde oturarak yazar olunmadığını, yazar olmak için gözlem yapmanın ve araştırma yapmanın gerekliği olduğuna vurgu yaptı. Yazar Zafer Algöz ise son kitabı ile birlikte anılarını canlandırdığını, kitap çalışmalarına var gücü ile devam edeceğini bildirdi. Zafer Algöz de Can Yılmaz gibi kitap okumanın çok faydalı olduğunu ve kitap ile gelişmenin gerçekleştiğini bildirdi. Türkiye’de kitap okuma oranının batıya göre düşük olduğunu bu oranın yükselmesi gerektiğine dikkat çekti.