tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,9235
EURO
31,8257
ALTIN
1.898,01
BIST
8.093,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
16°C
İstanbul
16°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Az Bulutlu
16°C
Perşembe Az Bulutlu
20°C
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Az Bulutlu
19°C

Bosch, Türkiye’de 83 milyar TL satış geliri elde etti

2022’de güçlü büyüme performansı gösterdi

Bosch, Türkiye’de 83 milyar TL satış geliri elde etti
15.06.2023 10:53
0
A+
A-

2022’de güçlü büyüme performansı gösterdi

  • 2022 mali yılı: Bosch Türkiye’nin toplam net satış geliri iki katın üzerinde artışla 83 milyar TL’ye, yurt içi konsolide satış geliri ise 31 milyar TL’ye yükseldi.
  • Bosch, 2022 tarihinde Türkiye’de 4 milyar TL yatırım yaptı.
  • Hidrojen ayrıca elektrifikasyon: Bosch Türkiye, geleceğin teknolojileriyle ilerliyor.
  • Bosch, depremden etkilenen gençlere staj imkânı sağlıyor.

İstanbul – Dünyanın önde gelen teknoloji ayrıca servis tedarikçisi Bosch, Türkiye’de 2022 mali tarihinde net satış gelirini (konsolide edilmemiş şirketlerin satışları ayrıca bağlı şirketlere sağlanan şirket içi teslimatlar dahil olmak üzere) iki kat artışla 83 milyar TL’ye (yaklaşık 4,1 milyar Euro) yükselterek yılı güçlü bir büyümeyle kapattı. Euro bazında ise artış yüzde 14 oldu. Şirket, yurt içinde 31 milyar TL’lik (yaklaşık 1,8 milyar Euro) konsolide satış gelirine ulaşırken, bir önceki yılla karşılaştırıldığında euro bazında yüzde 27’lik büyüme kaydetti. Türkiye’den dünyanın dört bir yanındaki 40’ı aşkın ülkeye 2022 tarihinde 52 milyar TL (2,4 milyar Euro) düzeyinde ihracat gerçekleştiren Bosch Türkiye, genel ihracat hacmine yaptığı yüzde 1,1 oranındaki katkıyla lider ihracatçılar arasında yer almaya devam etti.

Bosch Türkiye ayrıca Orta Doğu Başkanı ayrıca Temsilcisi Daniel Korioth, “Bu önemli büyüme, başarılı satış stratejimizin ayrıca güçlü ihracat potansiyeli de dahil olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz pazarlara yüksek katma değer sağlayan ürün ayrıca servis çözümlerine yaptığımız yatırımların doğru yolda olduğunu bir kez daha doğruluyor” dedi. Şirket bu sonucu; Mobilite, Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim Malları ayrıca Enerji ayrıca Bina Teknolojisi iş sektörlerinin doğrudan katkılarıyla elde etti.

Bosch Türkiye, geçtiğimiz yıl 4 milyar TL (yaklaşık 203 milyon Euro) düzeyinde yatırım yaparken, 31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla çalışan sayısı yaklaşık 19.000 oldu.

Daniel Korioth, mevcut iş yılıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bosch Türkiye olarak geçen yılki satış seviyesini yakalamayı hedefliyoruz. 2023’te beklenen ekonomik zorluklara rağmen, başta hidrojen ayrıca elektromobilite olmak üzere geleceğin teknolojilerine odaklanmaya devam edeceğiz. Bunu gerçekleştirmek için üniversitelerle iş birliklerimizi yoğunlaştırıyor, gelişim ayrıca eğitim iş birliklerine yatırım yapmaya devam ediyoruz. Türkiye’ye uzun vadeli bağlılığımızı sürdürmeyi ayrıca müşterilerimizin taleplerini karşılamayı hedefliyoruz.” 

Küresel yetkinliklere sahip üretim tesisleri

Dünyayı iklim nötr hale getirme sürecinde hidrojen önemli bir rol oynuyor, Bosch ise hidrojen bazlı mobilitenin yolunu açıyor. Türkiye’deki çalışanların Bosch’un küresel çabalarına katkıda bulunduğunu belirten Daniel Korioth, “Şu anda Bursa’daki Bosch Güç Aktarma Çözümleri Fabrikasında örnek bir hidrojen enjektörü geliştirme çalışması yapıyoruz. Mühendislerimiz, bu ürünün geliştirilmesi için Almanya’daki fabrikalar ayrıca mühendislik birimleriyle yakın iş birliği içinde çalışıyor” dedi. Korioth, enjeksiyon sistemleri alanındaki kapsamlı deneyimi ayrıca yarım asrı aşan başarılı üretim geçmişi sebebiyle fabrikaya bu önemli sorumluluğun verildiğini vurguladı. Daniel Korioth, fabrikanın Endüstri 4.0 alanında dünyanın önde gelen üretim tesislerini bir araya getiren Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) platformu ‘Global Lighthouse Network’e 2022 tarihinde katıldığını da belirtti. Bu başarının elde edilmesinde, tesisteki 7.000 kişilik toplam iş gücünün ‘dijital vatandaş’ haline gelmesi için yetkinliklerinin artırılması büyük rol oynadı.  Fabrika ihtiyaçlarına göre uygulamaya konulan, hidro-erozyon için kapalı döngü proses kontrolü gibi farklı yapay zeka çözümleri de devreye alındı.

Türk otomotiv endüstrisinin merkezi olan Bursa’daki Fren Sistemleri Fabrikası ise Bosch’un elektromobilite işine katkı sağlayacak. Buna göre fabrika, elektrikli araçların ihtiyacını karşılayacak entegre fren sisteminin (IPB) seri üretimine yıl içinde başlayacak.

Bosch Türkiye, Ar-Ge yatırımlarına devam ediyor

Bosch mühendisleri dünya genelinde önemli projeler üzerinde çalışırken Bosch Türkiye, şirketin ‘Yaşam için teknoloji’ sloganına sadık kalarak Ar-Ge çalışmalarına da bağlı kalmaya devam ediyor. 4 Ar-Ge Merkezinde (Bursa’da 2, Manisa ayrıca Tekirdağ’da birer tane) ayrıca 2 Tasarım Merkezinde (Bursa ayrıca İstanbul’da) yaklaşık 850 çalışanı bulunan Bosch, 2022 tarihinde bu merkezlere yaklaşık 700 milyon TL (34 milyon Euro) tutarında yatırım yaptı.  

Bursa’daki Bosch Rexroth Tasarım Merkezi ise, iş, tarım, ormancılık ayrıca malzeme taşıma makinelerinde kullanılan Güç Fren Valfi ürününün geliştirilmesinde global sorumluluğu üstlendi.

Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek çözüm ayrıca servisler sunuyor 

İş dünyası teknoloji odağında dönüşürken, Bosch Türkiye pazara yeni çözümler ayrıca servisler sunarak konumunu güçlendiriyor. Bosch bünyesinde yer alan, dünyanın marka bağımsız en büyük servis ağlarından biri olan Bosch Car Service, Türkiye’de bakım-onarım pazarını elektrikli araçlara hazırlamak için kendi uzman ekiplerine Norveç ayrıca Danimarka’da eğitim aldırdı ayrıca bu ekipler, Türkiye’de Bosch Car Service kadrolarına eğitim vererek, küresel bilgilendirme birikimi ayrıca deneyimi Türk yedek parça pazarına taşıdı.   

İkili stratejisinin bir parçası olarak Bosch, kendi fabrikalarında Endüstri 4.0 alanında edindiği bilgilendirme ayrıca deneyimi, Türk sanayisiyle paylaşmaya devam ediyor. Otomotiv ayrıca beyaz eşya başta olmak üzere farklı sektörlerdeki firmalara dijital dönüşümün temeli olarak gördüğü yalın üretim özelinde yol gösteren Bosch Türkiye bünyesindeki Endüstri ayrıca İnovasyon Çözümleri Satış Birimi, 5 hazır giyim ayrıca konfeksiyon üreticisi firmaya yalın danışmanlık, eğitim ayrıca uygulama çalışmalarıyla destek vermeye başladı.  

Üniversitelerle artan yakın iş birliği

Türkiye’nin ayrıca sektörün dönüşümünde yeni nesil profesyonellerin öneminin farkında olan Bosch, üniversitelerle iş birliği yaparak deneyimlerini gençlere aktarırken, onların bilgilendirme ayrıca becerilerini de geliştiriyor. Bu kapsamda Bosch Güç Aktarma Çözümleri Fabrikası, Bursa Teknik Üniversitesi’ne hidrojen enjeksiyon ekosistemi ile ilişkili akademik çalışmalar ayrıca Elektrikli Araçlar ayrıca Otonomi Öğrenci Kulübü bünyesinde kurulacak Hidrojen Takımı için destek veriyor. Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu’nun çalışma atölyesi ayrıca tezgâhları Bosch’un katkılarıyla yenileniyor. Yine aynı üniversiteyle geçen yıl gerçekleştirilen Dönem İçi Staj Programı çerçevesinde Mühendislik Fakültesi öğrencileri, bitirme projelerini Bosch Rexroth fabrikasında tamamlarken fabrikanın operasyonlarına katkı sağlayacak çalışmalar yaptı. İstanbul’daki Tasarım Merkezinde görevli mühendisler tarafından, güç-tahrik sistemleri ayrıca elektrikli araçlar özelinde daha fazla bilgilendirme sahibi olmak isteyen lisans ayrıca yüksek lisans öğrencilerine yönelik Bosch Elektrikli Mobilite Eğitim Programı düzenleniyor. Üçüncüsü düzenlenen programda 37 farklı üniversiteden 78 öğrenci mezun oldu ayrıca mezunların yaklaşık üçte biri kadındı. Bosch Home Comfort Group Türkiye, 2022-2023 yılı bahar döneminde Bahçeşehir Üniversitesi Enerji Mühendisliği bölümünde HVAC Sistemleri dersini gerçekleştirirken, öğrencilere iklimlendirme sektörüne ilişkin temel konular hakkında bilgilendirmeler verildi.

Depremden etkilenen gençlere staj imkanı

Bosch Türkiye, kurumsal sosyal sorumluluk taahhüdüyle Kahramanmaraş depreminin ihtiyaçlarını karşılamak ayrıca yaralarını sarmak için de sahada yer aldı. Bosch Grubu, Türkiye ayrıca Suriye’de meydana gelen şiddetli depremden etkilenen insanlara acil yardım amacıyla toplam 2,5 milyon euro bağışta bulundu ayrıca Bosch fabrikalarından arama-kurtarma ekipleri, çalışmalara ilk günden itibaren aktif olarak katıldı. Arama-kurtarma çalışmalarında Bosch elektrikli el aletleri kullanıldı.

Bosch Türkiye ayrıca Orta Doğu Başkanı ayrıca Temsilcisi Daniel Korioth, “Türkiye ayrıca Suriye’deki şiddetli depremin yıkıcı sonuçları bizi derinden etkiledi. İlk önceliğimiz, etkilenen insanlara mümkün olan en kısa sürede yardım sağlamaktı. Bunu çalışanlarımız ayrıca iş ortaklarımızla birlikte yapmaya devam ediyoruz. Depremden etkilenen herkese tekrar geçmiş olsun diliyoruz” dedi.

Bosch Türkiye ve depremden etkilenen gençlerin kariyer gelişimlerine destek olmak amacıyla İstanbul, Kocaeli ayrıca Manisa’daki fabrikaları ayrıca ofislerinde öğrencilere Youthall iş birliğiyle staj imkanı sağladı. Uzun vadeli kariyer gelişimlerini daha da fazla desteklemek için bir eğitim programı ayrıca mentörlük konsepti geliştirme çalışmaları da devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: - sosyal içerik platformu - ETSY Blog - uygulama fikirleri - vize başvurusu