Boşanmalara Son Verecek Teknoloji!

Boşanmalara Son Verecek Teknoloji! Bilindiği üzere günümüz teknolojisi inanılmaz bir hızla gelişiyor. Araştırmacılar da bu teknolojiden yararlanarak evliliklerin sona ermesini engelleyecek önemli bir gelişmeye imza atıyor. Çiftlerin tartışma yaşamadan önce uyarılmasını sağlayacak giyilebilir bir teknoloji üzerinde ki araştırmalar sona yaklaşıyor.

Yapılan araştırmalarda Avrupa’da evliliklerin %60’ı,Amerika’da %50’si ve Türkiye’de ise %20’si boşanmayla sonuçlanıyor. Bu boşanmalarda ise çiftlerin yaşadıkları anlaşmazlıkların payının oldukça fazla olduğu biliniyor. Bu bağlamda bir grup araştırmacı Güney Kaliforniya Üniversitesinde bu sorunu ortadan kaldırmak hatta daha oluşmadan engellemek için teknolojiden yararlanarak önemli bir buluşa imza attılar. Anlaşmazlıklar daha çıkmadan kritik sinyalleri tespit ederek çiftleri uyarak bu sistem ile bu sorunun önüne geçilmesi bekleniyor.

İki Çift Teste Tabii Tutuldu

Bunun için bir grup çift laboratuvar ortamında bir deneye tabii tutuldu. Giyilebilir teknoloji cihazlarıyla çiftlerin karşılıklı diyaloglara girmesi bir süre gözlemlendi. Yapılan gözlemlerin ardından katılımcılara ayrı ayrı 1 saat uzunluğunda anketler yapıldı. Birçok çift bir sorun yaşamadığı belirtsede deney sonucunda ki bulgular tam tersini gösterdi.

Doğruluk Payı %86

Araştırma ekibinin bir üyesi olan Theodora Chaspari, insanların gözle görülemeyecek sinyaller gönderdiğini giyilebilir teknolojinin ise bunları saptayabildiğini dile getirdi. Nabız, vücut ısı ve ter gibi etmenler konuşmanın ses yoğunluğu ile birleştirilerek yapay zekâ öğrenim cihazında analiz edildi. Elde edilen sonuçlar ile çiftlerin anlaşmazlıklarını tespit etmek konusunda cihazın %86 gibi yüksek bir oranda doğruluk payına sahip olduğu gözlemlendi.

Araştırma grubu ise bununla yetinmeyerek araştırmayı bir sonraki aşamaya taşıyacağını ve araştırmalarına şimdiden başladıklarını dile getirdi. Yapay zeka teknolojisini bir ileri adıma taşıyarak oluşabilecek anlaşmazlıkların 5 dakika öncesinden tahmin edilerek cihazın bu konuda uyarı vermesini sağlamak isteyen grup eğer bunu başarabilirse çoğu insanın pişman olacağı şeyler söylemeden önce uyarılmasını ve bu sayede doğabilecek anlaşmazlıkların önüne geçilebileceğini belirtti.