Booking’in Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

Türkiye’de vergi vermeden seyahat acentelerinin ekmeğine mani olduğu belirtilen online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi. Bu kararla Türkiye’deki bu sektörde yaşanan birlik üyesi seyahat acentelerine karşı yaşanan haksız rekabetin önüne geçilmesi hedefleniyor.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyasına dayanarak açılan davanın 29 Mart 2017 tarihindeki duruşmada Booking.com adlı site üzerinden Türkiye içerisinde ki yerleşik otel veya konaklama tesislerini pazarlamak veya pazarlanmasına aracılık etmek şeklindeki faaliyetlerinin durdurulması, ayrıca Bilgi Teknolojileri Kurumu‘na bilgi verilmesi kararlaştırıldı.

Booking’in Önceki Ceza Ve Faaliyetleri

Türsab’ın rekabet kurumuna bir önce ki başvurusunda, rekabet kurumu tarafından Booking.com’un 2 Milyon 543 Bin 992,85 TL idari para cezası ödemesini sağlamış, rekabet kurumu bu kararı Booking.com yani BV şirketinin uyguladığı haksız rekabet eyleminden ötürü almıştı.

Karar hakkında konuşan TÜRSAB(Türkiye Seyehat Acenteları Birliği) Başkanı Başaran Ulusoy ”Burası Türkiye muz cumhuriyeti değil. Vergi vermeyerek haksız rekabet sağlayıp başkalarının ekmeğine mani olamazsın. Uzun bir süre zarfıydı ve mahkeme lehimize sonuçlandı. Haksız rekabeti sona erdirmek adına çalışmalarımız sürüyorduk. Rekabete aykırı bir duruş sergiliyordu acente. Seyahat şirketi, Booking.com komisyonların yükselmesine sebep oluyordu. Bu karardan sonra herkes mutlu daha fazla iş olanağı sağlanabilir ülke adına, bu sonucu dava boyunca 2.5 yıldır bekliyorduk.” şeklinde konuştu.

Kararın ardından Booking.com şirketi üzerinden hali hazırda daha önceden satın alınmış rezervasyonlar müşterilerinin mağdur edilmemesi adına karardan etkilenmeyecek.

Booking’in Türkiye açıklaması

Booking.com’da bu konuda sessiz kalmadı ve “Biz Türkiye’de uygulanan her türlü kurala uyuyoruz ve bu karara itiraz edeceğiz. Türkiye’deki müşterilerimizin de en iyi imkanlarla seyahat etme ve konaklama hakları var. Ve biz bunu en kısa zamanda tekrar sağlayacağız şeklinde konuştu.”