Bireysel Finans Nedir? Ne İşe Yarar?

Bireysel finans nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilir. Bireysel finans, kişinin cebindeki parayı doğru bir şekilde yönetip, kullanmasına yarar. Genelde şirketler için gerekli olan bir kavrammış gibi gözüken finans, aslında her birey için en önemli kavramdır. Her insan kazandığı parayı en etkin şekilde kullanarak, istediklerine ulaşabilir. Bireysel finansını yönetebilen beceride olan insanlar hayatlarını rahat bir şekilde sürdürürken, gelirinden çok gider sahibi olan kişiler zorluklarla dolu bir hayat sürdürmek zorunda kalırlar. Sürekli borç içinde olan, bir borç ile diğerini kapatan, kredi kartı limitleri son kuruşuna kadar dolu olan kişiler bireysel finans yönetimi konusunda başarısız kişilerdir. Her insan kendi parasını yönetmeyi öğrenmeli ya da bir uzmandan bu konuda yardım almalıdır. Bu nedenle bireysel finans nedir? Sorusunun cevabı, bireysel finans yönetimi nasıl yapılır? Sorusunu da doğurur.

Bireysel Finans Nedir

Bireysel finans yönetiminin en önemli noktası, gelir ve gider dengesini sağlamaktır. Bireysel finans yönetimini yapmak isteyen her kişi, öncelikle geliri kadar gider harcaması yapmalıdır. Parayı doğru bir şekilde yöneten bireyler, günlük hayatlarını doğru şekilde düzene sokarlar. Gelirinizin sabit olduğu bir işte çalışıyorsanız, gider ve gelir dengenizi kurmak daha kolaydır. Ay sonunda alacağınız para ve yapabileceğiniz harcamalar doğru bir şekilde tahmin edilebilir. Sabit giderlerinizi gelirinizden çıkartarak, diğer harcamalar için kalan paranızı belirleyebilirsiniz. Kalan tutar ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bazı bireyler kalan tutar ile başka ihtiyaçları karşılar. Bazı bireyler ise gereksiz olarak nitelendirilen harcamaları erteler ve kalan tutarı birikim yapmak için değerlendirirler.

Bireysel finans nedir kavramının cevaplarından biri ise bu nedenle tasarruf ve birikim kavramlarından geçer. Bazı harcamalar vardır ki, bu harcamaların azaltılması mümkün değildir. Bu harcamalara sabit giderler denir. Ev kirası ya da faturalar bu giderler arasında gösterilebilir. Diğer olsa da olur, olmasa da olur giderler ise tasarruf yapılabilecek giderlerdir. Harcamalar konusunda tasarruf yapılmadıkça, kişisel finans yönetimi etkin olarak yapılamaz. Çünkü finansın temelinde kaynakları en verimli şekilde kullanmak ve yatırım yapmak vardır.

Yapılan yatırımların zamanı geldiğinde daha iyi bir şekilde değerlendirilebilmesi için zamanında o harcama hakkından vazgeçilmiş olması gerekir. Bu konuda karar verirken paranın zaman değeri ve faiz koşulları dikkatte alınır. Bu nedenle bireysel finans nedir cevabı da kişinin kendini bir şirket gibi finans konusunda yönetmesidir diyebiliriz. Bir muhasebeci gibi aylık gelir ve gider kalemlerini not almalı ve yapacaklarınız hakkında önceden planlar oluşturmalısınız. Kişisel olarak koyacağınız hedefler ile zaman içinde gerçekleştirdikleriniz karşılaştırıp, bireysel finans yönetiminizin başarılı olup, olmadığını görebilirsiniz. Bireysel finans, kişinin para ile ilgili alışkanlıkları ile de ilgilidir. Bazı kişiler parayı biriktirmeyi sever, bazıları ise olan parayı hemen harcamayı sever ve biriktirmeyi tercih etmez. Bu nedenle kişisel tercihlere göre bireylerin finans yönetimine bakışı değişir.