Bakanlar Kurulundan Yüksek Enflasyon Karşıtı Bir Dizi Önlem Geliyor

Son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmeler ve dünya üzerinde yaşanan ekonomik olumsuzluklar ile birlikte ülkemizde enflasyonun yüksek değerlere çıkmasına neden olurken, Bakanlar Kurulu alacağı bir dizi önlem ile yüksek enflasyon tekrardan düşük rakamlara çekilmeyi planlıyor.

Yüksek Enflasyon İçin İthalat Rejimi Kararnamesi

Bakanlar Kurulunun almış olduğu önlemlerin başında ise İthalat Rejimi Kararnamesi bulunuyor. Bu kararname ile fiyatı son zamanlara artan Kuru Fasulye ve Yeşil Biber gibi ürünlerin enflasyona olumsuz etkilerinin bulunması ve yine bu sebeple İthalat fiyatlarının serbest bırakılması ile fiyatların minimum seviyelere inmesi planlanıyor.

Seçimlerden Sonra Gündem Artık Ekonomi

Ekonomik gelişmeler ve İthalat Rejimi Kararnamesi gibi yeniliklerin konuşulduğu Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, referandum sürecinin tamamlanmasının ardından 2019 yılına kadar bir seçim takvimi olmadığından artık tüm ağırlığın ekonomik reformlar ve gelişmeler üzerinde olacağını aktarırken yapılması planlanan reformlar ile enflasyonun düşük rakamlara gerilemesinin yanı sıra alım gücünü artırma ve ithalatın maksimum seviyelere çıkarılmasını hedeflediklerini açıkladı.

Aynı Zamanda Et ve Süt Ürünleri İçin de Yeni Düzenlemeler

İthal ürünlerdeki düzenlemelerin yanı sıra et ve süt ürünleri başta olmak üzere çok tüketilen diğer ürünlerin de fiyatlarında ve ticaretinde belli başlı değişiklikler planladıklarını açıklayan Bakan Bülent Tüfenkçi bu konu hakkında Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile de aynı görüşte olduklarını ve imzaya açılmasını planladıkları bazı kararnameler ile ekonomiye nefes aldırmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.