Ayder Yaylası Gezisi

Abi alt tarafı bir kahvaltı yaptık neden bu kadar pahalı ?
Cevap: İşine geliyorsa!
Abi alt tarafı bir akşam yemeği yiyeceğiz
Cevap: Pahalıysa yeme!
Abi sadece bir gece konaklayacağız
nasıl bu kadar pahalı olur.
Cevap: O zaman kalma!
E haliyle insan düşünüyor. Ulan bu nasıl bir doymuşluk, bu nasıl bir üslup. Nereden geliyor bu özgüven diye düşündüm durdum.
Cevap: Arap turist bolluğuymuş. Kendi vatanımızda haymatlos olmuşuz be arkadaş. Rafting yapacağız 5 kişiyiz adama diyoruz ki hadi abi yapalım . Adam olmaz 6 kişiden aşağı, suya inmem. Neyse ya boşver kahvaltıyı,yemeği ve raftingi tekrardan gidip Ayder’i görelim dedik. Keşke görmeseydik. Keşke hep bildiğimiz şekilde kalsaydı hafızamızda. Cılkı çıkmış. Her yer rant olmuş, her yer pansiyon. Ama o kadar güzelki, kafasına bastırmış boğmaya çalışanlara inat ışıldayor. Üzüldüm ve uzaklaştım. Sonra aklıma çok sevdiğim bir söz geldi. “Yolu olmayan ormanlarda mutluluk vardır”. Kara ormanlar arasına attık kendimizi. Korunaklı bir ateş yaktım ve yol arkadaşlarımla güzel bir mangal yaptım. Sonra da çok düşündüm.

Ayder Yaylası

Bu topraklarda hiç olmayan birşey yarattık. Para herkesi satın alabiliyor artık. Toprağımızı, evimizi ve doğamızı satıyoruz. Tüm Doğu Karadeniz boyunca boy boy Arap şeyhlerinin fotoğrafları duvarları süslemiyor, işgal ediyor. Arap düşmanı değilim. Orada İngiliz kraliçesinin ve İspanyol kralın fotoğrafı asılsa yine rahatsız olurum. Öyle ırmağının akışına ölecek kadar milliyetçide değilim. Ama tek bir Kürtçe kelimeye tahammül edemeyen, milliyetçiliği kimseye bırakmayan, bayrak sevdalılarının bu duruma nasıl ve neden sessiz kaldıklarını açıkcası çok merak ediyorum. Bu arada Kürt’te değilim.

Akşam yastığa koymadan önce haberlere baktım sıkıcıydı. Sonra kültür-sanat haberlerine baktım. “Venedik batıyor “ diye bir haber gördüm. Su seviyesi yükseldiği için Venedik sular altında kalıyormuş. E sizce de çok benzemiyor mu? Dolar yükseldikçe başta Doğu Karadeniz olmak üzere tüm Türkiye batıyor.