Aras Kargo Hisselerinin Yüzde 50’sini Satıyor

Aras Kargo Hisselerinin Yüzde 50’sini Satıyor. Şubat’ta ticari kayyum atanan şirketin %50’si satılacak. Rekabet Kurumu onaylar ve anlaşılır ise %25 hissesi bulunan Avusturyalı şirket hisselerin %75’inin sahibi haline gelecek.

Türkiye’nin önde gelen taşıma şirketlerinden olan Aras Kargo’da sorun çözüldü. Ticari kayyum atanan şirketin başına Avusturyalı Austrian Post (Österreichische Post) geçecek. Avusturyalı şirkete bağlı olan Post 206 Beteiligungs GmbH isimli firma, Aras Ailesi ile pazarlığa oturdu.

Başvurular Neticeye Kavuştu

Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras’ın başvurusu sonucunda Şubat ayında şirkete ticari kayyum atanmıştı. Şirketin yaptığı açıklamada, “Avusturyalı ortakları ile aralarında güvensizlik olduğunu ve ortaklarının kasıtlı olarak şirketin değerini aşağıya çekmeye çalıştığı” belirtilerek. “Şirketin büyümesine destek olacak kararlar alınabilmesi için yapılan hukuki başvurular sonuca ulaştı” denildi.

Avusturyalı şirketin verdiği sözleri tutmaması ve büyümeyi engellemesi sonucunda şirketin değerini düşürerek, en sonunda da %50 hisseye talip olması sonucunda ortaklığın bozulduğu söyleniyor.

Sektörün Öncülerinden

Celal Aras tarafından 1979 yılında kurulan Aras Kargo, 3 bin 320 araçlık filo, 825 şube, 29 transfer merkezi, 13 bölge müdürlüğü, yıllık 300 milyon ciro ve 12 bin çalışanı ile bir ayda 12 milyon kişiye hizmet veriyor.

İş Girişim Sermayesinin 2011’de aldığı %20 hisseyi %5 daha arttırarak, %25 hisseyi 2013 yılında Austrian Post’a satması çok tartışılmış ve Aras Kargo’da kavga başlamasına neden olmuştu.