Ankara Uluslararası Film Festivali Dünyanın Filmini Kucaklıyor

Bu sene 28.si düzenlenecek olan Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında dünyanın her yerinden kısa ve uzun filmler ve belgeseller 20 – 30 Nisan tarihleri arasında Ankaralı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Türkiye’nin en köklü festivallerinden olan Ankara Uluslararası Fil Festivali bu yıl 28. kez 20 Nisan’da MEB Şura Salonunda gerçekleştirilecek olan açılış töreni ile sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Açılış töreni Hülya Koçyiğit, İzzet Günay, Meltem Cumbul, Nesrin Cavadzade ve Hande Doğandemir gibi sinemanın önde gelen isimlerinin katılımlarıyla gerçekleştirilecek.

Festival başkanı İnci Demirkol Ankara Film Festivalinin geride bıraktığı 28 yıl boyunca çok büyük zorluklardan geçtiğini ve artık festivali gerçekleştirirken çok büyük keyif aldıklarını söyledi. Diğer film festivallerine nazaran Ankara Film Festivali, kısa filmleri ve belgeselleri çok önemsediğini söyleyen Demirkol, bu yıl ki festivalde 400’e yakın kısa film ve belgeselin gösterileceğini aktardı. Bununla birlikte dünyanın pek çok farklı yerlerinden filmlerinde Ankara izleyicisi ile buluşturulacağını söyledi.

Ankara Uluslararası Film Festivali Kapsamında Ödüller Kimlerin Olacak?

Bu yıl düzenlenen festivalde;

  • Aziz Nesin Emek Ödüllü; İzzet GÜNAY’ın
  • Sanat Çınarı Ödülü; Ahmet SAY’ın
  • Kitle İletişim Ödülü; Oyuncular Sendikası’nın olacağı açıklandı.

30 Nisan tarihinde Şinasi Sahnesi’nde düzenlenecek olana kapanış töreni ile ödüller sahiplerine takdim edilecek.

Kısa Film Yarışması için “Kadın Hakları ve İnsan Hakları” temalı filmlerin yarıştığı festivalde ulusal kısa filmler ayrı bir kategoride değerlendirilmeye alınacaklar. Ulusal kısa film yarışmasında birinciye 10 Bin TL, İkinciye 5 Bin TL, üçüncüye ise 2 500 TL ödül verileceği açıklandı.