Afganistan Son Yılların En Büyük Saldırısıyla Sarsıldı

Afganistan’ın en iyi korunan diplomatik merkezinde yer alan Almanya Büyükelçiliği’nin önünde bir su tankerine doldurulan bomba, infilak ettirildi. Başkent Kabil’i cehenneme çeviren saldırıda can kaybı 80’e çıktı. Yaralı sayısı ise 320. Birçok yaralının durumu ağır ve ölü sayısının artmasından ciddi şekilde endişe ediliyor.

Dışişleri Bakanlığı, saldırıda Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’nin de hasar gördüğünü açıkladı. Durumu iyi olan büyükelçilik personeli tahliye edilecek.

Alman büyükelçilik binasının enkaza döndüğü saldırıda çalışanlar yaralandı, Afgan korumalar öldü. Fransa ve Hindistan büyükelçilik binalarının da hasar gördüğü bildiriliyor.

Kabil sakini Fatima Faizi, hayatında daha önce bu kadar büyük bir ses duymadığını söyledi. Bir başka görgü tanığı Muştak Rahim ise, “Yaklaşık 500 metre uzaklıktaydım ve Kabil’in her yeri ürperdi. Şehrin her yerini sallayan deprem gibiydi” dedi.

Ülkenin En İyi Korunan Bölgesi Hedef Alındı

İlkbaharın gelmesiyle Taliban’ın saldırılarında artış görülen Afganistan, bu Sabah başkentinde vuruldu. Devlet başkanlığı ve büyükelçiliklerin yer aldığı bölgede, Alman büyükelçiliğinin yakınında patlatılan bomba yüklü su tankeri başkent Kabil’i cehenneme çevirdi. Büyük patlamada Almanya büyükelçilik binası enkaza döndü, Türkiye, Fransa ve Hindistan büyükelçilik binaları da hasar gördü. Terör örgütü Taliban saldırıyla ilgisi olmadığını savunuyor.

Zambak Meydanı’nda yerel saatle sabah 08.25’te gerçekleşen saldırıda can kaybı sürekli artıyor, İçişleri Bakanlığı ölü sayısını 64 olarak açıkladı. Reuters ve Al Jazeera ise can kaybının 80’e çıktığını duyurdu. İlk başta Hastanelere 90 yaralı taşındığı duyurulsa da dakikalar sonra gelen resmi açıklamaya göre bu sayı 320’yi buldu. Birçok yaralının durumu ağır ve can kaybının yükselmesinden ciddi şekilde endişe ediliyor.

Mesai başlangıcında Kabil’in her yerinden hissedilen patlamada, yüzlerce metre ötedeki evlerin camları kırıldı. Uluslararası haber ajansları, ağır hasar gören binaların yanı sıra yaklaşık 30 aracın da yandığını duyurdu. Ajansları, kanlar içindeki yaralıların hastanelere götürüldüğü gösteren çok sayıda fotoğraf servis etti.

Türkiye Büyükelçiliği’de Patlamada Hasar Aldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırıda Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’nin de hasar gördüğünü açıkladı. Büyükelçilik personelinin herhangi bir zarar görmediğini belirten Çavuşoğlu, çalışanların tahliye edileceği bilgisini paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Patlama Kabil Büyükelçiliğimizin binalarında da hasara neden olmuştur. Büyükelçilik personelimiz saldırıdan zarar görmemiştir” denildi.