36 Ay Taksitle Faizsiz Borç Yapılandırma

36 Ay Taksitle Faizsiz Borç Yapılandırma. Yeni yapılandırmanın müjdesinin hükümet tarafından verilmesi ile yaklaşık 73 milyar liralık yapılandırma borcunu Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tasarıyı görüşmek üzere yarın bir araya gelecek komisyon görmüşleri aynı gün içinde tamamlanması halinde çarşamba veya perşembe günü TBMM Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor. Bu yapılandırma sayesinde kamuya borcu olan yaklaşık 9 milyon kişinin borçlarını kolayca ödemesi ve kapatması için imkan sağlanıyor.

Daha Önce Yapılandırma Yapmayanlara Bir Fırsat

Daha önce gerçekleştirilen yapılandırma işlemine başvuru yapmayı kaçıran kişilere bir kez daha fırsat sunuluyor. Ama aha önce yapılandırma yapılan ve taksitlendirilen borçlar ise kapsam dışında kalıyor. Düzenlemenin resmi gazetede yayınlanması ile yapılandırma başvurularının süresi başlayacak. Yapılandırma yapmak isteyen kişiler 30 Haziran tarihine kadar başvuru yapacak.

2 Ayda Bir Ödeme Avantajı

Askerlik, vergi, prim, nüfus borçları, su borçları, ecrimisil ödemelere ve trafik cezalarına yeni tasarı ile yapılandırma imkanı geldi ve faizler silinerek, ana para ödemesi gerçekleştirilecek. Gecikmeden dolayı gelen faiz ve cezalar silinecek ve yerine enflasyona göre borç güncellemesi yapılacak. Bu güncellemede ise taksitlendirme yerine borcun tamamını peşin ödemeyi seçenlere enflasyon güncellemesinin yarı parası uygulanacak. Taksitle ödemeyi seçen kişiler 6, 9, 12 ve 18 taksit imkanlarından birini seçecek ve ödemeyi 2 ayda bir gerçekleştirecek. Bu taksitlendirmeler sonucu taksitli ödemelerde yeniden hesaplanan borca, belirli katsayılar ilave edilecektir.